Izvornik: https://www.foodmatters.com/article/how-gummy-candies-are-made-shocking
Piše: Laurentine ten Bosch, 21. listopada 2019.
Ponekad se volimo malo “počastiti”, no jeste li se ikad zapitali od čega su zapravo te male ‘poslastice’?
Nije nova vijest da bomboni nisu baš pri vrhu prehrambenih preporuka. Njihove zasićene masti i razina šećera koji provociraju inzulin dostatan su razlog da za njima posegnemo što rjeđe. Ono što možda ne znate je kako dobivamo gumene bombone – šokantan postupak, koji bi mogao biti dostatan da uništi Vašu želju za slatkim.
U ovom ćemo članku otkriti istinu o tome što se zaista zbiva iza zatvorenih vrata u tvornicama slatkiša, kao i o patnjama kroz koje prolaze nevina bića – naši prijatelji životinje, dok služe kao sirovine u industriji gumenih bombona.
Bombon – mesojed
U proizvodnji gumenih bombona stradaju i pate naši prijatelji – životinje.Kad smo razmišljali o masi gumenih bombona koji se dijele i konzumiraju u ovo doba godine, naš tim za hranu podsjetio je na briljantni kratki film ‘Želatina’ (u produkciji ‘OVER ETEN’), koji donosi priču o tome kako se zapravo proizvode gumeni bomboni. Ovaj je video jedan u nizu kronološki preokrenutih priča o šećeru, hrskavom čipsu i slatkišima – koji detaljno opisuju šokantne istine o tome kako se izrađuju gumeni bomboni: počevši od konačno zamotanih bombona pa sve do žive svinje. |
Da, dobro ste pročitali: Vaši su gumeni bomboni započeli kao svinje ili možda krave … Želatina je proizvod dobiven djelomičnom hidrolizom kolagena dobivenog iz prirodnih izvora poput kože, vezivnog tkiva i kostiju životinja. Sve to dolazi iz klaonica, potom se kuha i razlaže u bačvama s kiselinom prije nego što se aromatizira, oboji i pakira u Vaš omiljeni slatkiš.Želatina je čest sastojak koji se nalazi u slatkišima jer se pjeni, želira ili se skrućuje u lijepi komad koji se polako otapa u ustima, što nekima predstavlja primamljivu poslasticu.Film “Želatina” prikupio je više od 14,000 komentara, postavljajući pitanje oko načina izrade želatine i znaju li potrošači uopće što jedu.
Najgori kukuruzni sirup,sećer….
Najgori sastojak od svih…. Iako želatina nudi neke prehrambene blagodati (uključujući 18 aminokiselina), nutricioniste zabrinjava ono s čime se taj proizvod miješa. Kukuruzni sirup s visokim udjelom fruktoze, djelomično hidrogenizirana ulja, konzervansi, umjetne arome, gluten i šećeri – samo su neki od vrlo toksičnih sastojaka, a tu su i drugi sastojci slatkiša koji pokreću upale i na koje biste trebali pripaziti. Najgori od svih je i najčešći sastojak – šećer. Od početka masovne proizvodnje šećer se polako uvlačio u gotovo sve što jedemo. Sad skoro u svemu: od kiflica, začinskih dodataka, u pićima i naravno, bombonima – naše društvo sve više troši sve veće količine šećera u svakodnevnim proizvodima. Posebice neki bomboni imaju zastrašujuće količine šećera koji poput kolesterola začepljuju srčano-žilni sustav i koji zaista mogu narušiti Vaše zdravlje. · Bomboni u obliku gumenih medvjedića imaju više od 17 grama šećera u količini koja stane u manju šaku, skupa s limunskom kiselinom te umjetnim bojama i okusima. · Mnogi gumi-bomboni presvučeni šećerom imaju preko 26 grama šećera u istoj količini, zajedno s umjetnim bojama i okusima koji se nalaze u toliko mnogih sličnih gumi-bombona. · Bomboni Starburst prepuni su kukuruznog sirupa, šećera i koncentrata soka od jabuke, s preko 22 grama šećera u samo devet komada. Izvještaj Australskog zavoda za statistiku pokazuje da Australci u prehrani unose više dodanih šećera nego ikad prije. Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje da konzumacija šećera treba činiti samo 5% našeg ukupnog dnevnog unosa kalorija – što laički rečeno iznosi oko 25 grama ili 6 žličica dnevno. Rezultati australskog zdravstvenog istraživanja provedenog 2012. govore potpuno drukčiju priču: prosječni Australac dnevno unosi 60 grama šećera ili 14 žličica! Tijekom cijele godine možda se držite dijete s niskim udjelom šećera, ali tijekom blagdana, u razdoblju raznih zabava i slatkih darova, možda ćete doći u napast da se “prepustite”. Općenito, u slastičarnicama i kolačima konzumiramo oko 9% dodanih šećera u prehrani i samo zamislite kako bi taj postotak mogao poskočiti tijekom sljedećih tjedana.
Slatke alternative
Iako preporučujemo da uklonite slatke želatinozne bombone iz prehrane, ne mislimo pritom da ostanete potpuno bez slatkih poslastica. Postoji niz ukusnih alternativa da udovoljite želji za slatkim, a da pritom ne nanosite štetu životinjama ili Vašem zdravlju. Da biste zamijenili želatinu, isprobajte agar-agar: želatinozni sastojak dobiven od morskih alga, no nijedna životinja nije stradala da bi ga se proizvelo. Uz to, postoji mnoštvo izvrsnih recepata za slatke poslastice koje će Vas zasigurno oduševiti – čak su i veganske, bez glutena i bez mliječnih proizvoda, tako da možete slobodno uživati! Pogledajte naše vrhunske slastice na biljnoj osnovi: https://www.foodmatters.com/recipe/plant-based-desserts
Slastice mogu biti slatke i zdrave – na biljnoj osnovi, bez šećera i drugih štetnih sastojaka. |