Depresija i anksioznost pogađaju više ljudi nego ikad prije, s milijunima koji svakodnevno uzimaju antidepresive, lijekove protiv anksioznosti i razne hibridne tečajeve terapije. Iako ovi lijekovi mogu djelovati na neke ljude (privremeno), nisu bez neželjenih nuspojava, uključujući debljanje, smanjenje pozitivnih osjećaja i suicidalne misli!
Iako je debljanje tijekom liječenja antidepresivima relativno uobičajeno, količina debljanja varira između lijekova prve linije koji se koriste u većini liječničkih ordinacija. Istraživači su namjeravali kvantificirati očekivano povećanje tjelesne težine povezano s uporabom antidepresiva i usporediti razlike među glavnim receptima. Ovaj će članak ispitati nedavnu studiju o debljanju povezanom s antidepresivima i njezine nalaze te istražiti alternativne pristupe upravljanju depresijom i tjeskobom izvan lijekova na recept.
Što potiče porast depresije?
U današnjem svijetu ne nedostaje stresora zbog kojih možete biti depresivni; kombinacija nestabilne geopolitike, inflacije i raznih osobnih problema može teško opteretiti mentalno zdravlje osobe. Naše društvo je toliko vratolomno da se od nas očekuje da radimo do kostiju bez pokazivanja slabosti, a to lako može dovesti do izgaranja i depresije. Međutim, u igri su i drugi čimbenici – neprirodna i visoko prerađena prehrana kojoj gotovo svi sudjelujemo ključni su čimbenici u razvoju depresije. Postoji duboka veza između tjelesnih upalnih stanja i razvoja depresije u svim dobnim skupinama. Razumno je promatrati svijet oko nas i pretpostaviti da kriza mentalnog zdravlja ima u izobilju zbog stanja svega, ali jedan od najvećih doprinosa mogao bi biti život u vašem tijelu.
Istraživači istražuju utjecaj antidepresiva na debljanje
Antidepresivi poput SSRI-a (selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina) djeluju tako da sprječavaju reapsorpciju (ili ponovnu pohranu) serotonina, neurotransmitera, natrag u neurone. To omogućuje da serotonin ostane dulje dostupan u mozgu, poboljšavajući regulaciju raspoloženja. Dok točan mehanizam kako ovo ublažava anksioznost i depresiju nije u potpunosti shvaćen, sposobnost SSRI-a da poboljša signaliziranje serotonina pokazala je dovoljno učinkovitosti u liječenju ovih stanja da bi opravdala njihovu široku medicinsku upotrebu. Uz razne druge nuspojave, neke blage, neke manje, debljanje je dobro poznata nuspojava većine antidepresiva. Istraživači gornje studije procijenili su zdravstvene podatke više od 180 000 pacijenata s mentalnim bolestima tijekom 24 mjeseca u Sjedinjenim Državama. Ispitali su osnovnu težinu i BMI svakog pojedinca u vrijeme kada je počela njihova terapija antidepresivima, na sredini 12 mjeseci i na kraju. Glavni antidepresivi, koji se često nazivaju lijekovima ‘prve linije’, uključuju bupropion (Wellbutrin), escitalopram (Lexapro), paroksetin (Paxil), duloksetin (Cymbalta), sertralin (Zoloft), citalopram (Celexa) i venlafaksin (Effexor). ). Svaki od ovih lijekova ima svoj profil potencijalnih nuspojava, ali neki također mogu pružiti dodatne pogodnosti za komorbidna stanja mentalnog zdravlja uz depresiju. Kao rezultat toga, izbor lijekova prilagođen je specifičnim potrebama i okolnostima pojedinca. Analiza više od 180.000 pacijenata pokazala je jasnu crtu povećanja tjelesne težine kod ogromne većine. Od ispitanih Zoloft i Lexapro pokazali su najznačajniji porast tjelesne težine. Razlika između svakog lijeka nije bila iznimno velika, a bupropion je pokazao najmanje povećanje tjelesne težine. Istraživači su, međutim, priznali da nisu mogli kontrolirati pridržavanje lijekova – njihovi podaci pokazuju samo da su pacijentima ti lijekovi bili propisani tijekom 24 mjeseca promatranja, ali nije bilo načina da se sazna jesu li ih uzimali redovito ili ne.
Savjeti za prevenciju protiv depresije
Istraživanja sve više podržavaju ideju da ono što jedemo može značajno utjecati na naše raspoloženje i mentalno blagostanje. Dok je depresija složeno stanje koje ne mora uvijek reagirati samo na promjene u prehrani, usvajanje prehrane cjelovitom hranom može igrati ključnu ulogu u održavanju mentalnog zdravlja. Osim toga, znamo da farmaceutska industrija želi da svi mi vjerujemo da se depresija ili anksioznost najbolje liječe uzimanjem njihovih lijekova. Suprotno tome, željeli bismo vidjeti više liječnika koji svojim pacijentima daju savjete o načinu života kako bi poboljšali kvalitetu njihovog fizičkog, mentalnog i emocionalnog blagostanja. Na primjer, dosljedna dnevna tjelovježba nudi višestruke dobrobiti za mentalno zdravlje. Pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, što zauzvrat smanjuje sustavnu upalu. Osim toga, dokazano je da tjelovježba poboljšava raspoloženje i ublažava simptome depresije i tjeskobe. Kvalitetan san ključan je za cjelokupno zdravlje, a mentalno blagostanje posebno je osjetljivo na poremećaje spavanja. Mnogi suvremeni zdravstveni problemi mogu se značajno poboljšati kombinacijom redovite tjelovježbe, pravilne prehrane i adekvatnog sna.
Zaključak: učinite sve što možete kako biste poboljšali kvalitetu svog sna, počevši od večeras. Zapamtite, rješavanje pitanja spavanja, tjelovježbe i prehrane ključno je za upravljanje bilo kojim zdravstvenim stanjem, uključujući poremećaje mentalnog zdravlja. Usredotočujući se na ta područja, poduzimate proaktivne korake prema boljem mentalnom i fizičkom blagostanju.
Odličnu knjigu na tu temu možete pročitati
OVDJE
Izvori za ovaj članak uključuju: