Hipoklorhidrija je nedostatak želučane kiseline. Ako nemate dovoljno želučane kiseline, ne možete pravilno probaviti hranu niti apsorbirati njezine hranjive tvari. To dovodi do probavnih smetnji, pothranjenosti i ponekad prekomjernog rasta bakterija. Na sreću, hipoklorhidriju je relativno jednostavno testirati. Ako ste u mladosti konzumirali alkohol, pili svakodnevno kavu, jeli svaki dan 2 do 3 puta dnevno meso ove infomacije vam mogu pomoći.
Želučana kiselina je neophodna za probavu, iako se većina njegovih komponenti ne resorbira u crijevima. Želudac postupno gubi sposobnost stvaranja želučane kiseline (HCl) u dobi od 35. Oko 75% ljudi starijih od 50 godina ne proizvodi dovoljno HCl. A bez nje se hrana koja sadrži proteine ne može dobro probaviti. Kada želudac ne proizvodi dovoljno HCl, crijeva crijevne bakterije i gljivice (Candida albicans) ulaze u njega i fermentiraju hranu koja sadrži veće količine ugljikohidrata (sok, voće, kruh i drugo). Kontinuirana slaba proizvodnja HCl dovodi do nedostatak vitamina B12, kalcija i proteina. Mogu se pojavljuju i nove alergije na hranu, jer veliki neprobavljeni fragmenti hrane prolaze kroz gastrointestinalni trakt. Može doći do nadutosti želuca i čak anemije.
Na početku svakog obroka popijte sok od organskog limuna razrijeđen u vodi (ili nerazrijeđen). Česti obroci mogu smanjiti lučenje želučane kiseline. Žvakaća guma potiče izlučivanje kiseline i slabi je želudac. Pijenje tekućine tijekom jela razvodnjava želućanu kiselinu. Loša prehrana, koja se bazira samo na slatkim i slanim obrocima kod vegana ili vegetarijanaca može uzrokovati manjak želučane kiseline, zato se preporučuje jesti češće gorke namirnice, kao rikulu, lišće maslačaka, po potrebi piti čaj od korijena Lincure ili/i uzeti nekoliko kapi za Želudac i kapi za Jetru koje mogu pomoći u jačanju želučane kiseline.
Zbog svoje gorčine korijen lincure može pomoći s povećanjem lučenja želučanog soka. Anđelika i Iđirot potiću lučenje želučane kiseline. Organski sviježe cjeđeni sok od ananasa može pomoći u jačanju želučane kiseline jer sadrži bromelin.
Kad nemate želučane kiseline treba izbjegavati sve namjernice životinjskog podrijetla, posebno tvrde sireve. Nemojte također jesti šećer i slatkiše niti piti kavu.
U slučaju kandidijaze te stresa može doći do slabijeg lučenja želučane kiseline, pa kandida može ući u želudac gdje je u normalnim uvjetima nikad nema. Zbog toga u crijeva ulazi manje probavljena hrana, što odgovara kandidi koja se njome hrani. Ako to stanje potraje dugo, kandida se može razmnožiti te ući u krvotok i putovati u različite dijelove tijela s time može oslabiti imunološki sustav i uzrokovati brojne probleme.
Antacidi (neutraliziraju želučanu kiselinu) najčešća su vrsta lijekova koji uzrokuju proljev. Antibiotici i mnogi drugi lijekovi čine isto.
Inače, problem slabe kiseline puno je rjeđi od problema njezinog pojačanog lučenja, ali su simptomi relativno slični – nadutost, osjećaj težine, plinovi koji su danas sve češća pojava.
Bezbolno provjerite stanje želučane kiseline uz pomoć ovog jednostavnog testa
Za test je potrebno pojesti zdjelicu salate od cikle ili popiti 2dcl čistog soka od cikle. Nakon toga, malo pričekajte te se zatim popiškite i provjerite boju svog urina. Ako je nakon konzumiranja cikle urin ostao proziran, tek blago žut, vaša je kiselina u redu. No ako je urin poprimio laganu crvenkastu ili roskastu boju, to je znak da vam je kiselina preslaba. U tom biste se slučaju za pomoć trebali obratiti našim fitoterapeutima koji će istražiti uzrok slabe kiseline te pronaći najbolje rješenje za vas.