Hrvatski veterinarski institut je kreirao, proizveo i testirao autogena cjepiva koristeći bakterije izdvojene na uzgajalištu. Laboratorijska su testiranja pokazala visok postotak preživljavanja i razinu zaštite

Rastuća potražnja potrošača za ribom i drugim morskim organizmima, uz ulov koji ne zadovoljava potrebe tržišta, a uvelike ugrožava i već ionako iscrpljeni morski ekosustav, naglašava potrebu za akvakulturom, odnosno uzgojem ribe i drugih morskih organizama.

No, i akvakultura ima svoje izazove za uzgajivače, veterinare, biologe i ekologe, posebno po pitanju odgovarajuće prehrane riba u uzgajalištima, kao i suzbijanja bolesti među velikim brojem riba na ograničenom prostoru te utjecaju na okoliš.

Odgovore na ova pitanja pokušavaju dati znanstvenici, uzgajivači i ostali uključeni u projekt AdriAquaNet, predstavljenom na konferenciji za novinare u Veterinarskom zavodu u Rijeci.

Glavni je cilj projekta osnažiti održivu akvakulturu u Jadranskom moru koristeći napredna znanja i nove tehnologije. Pritom je obuhvaćen cijeli lanac, od proizvodnje u uzgajalištu riba do plasmana ribe i ribljih proizvoda na tržište.

U projektu sudjeluju znanstvenici iz ukupno sedam istraživačkih institucija, četiri proizvodne organizacije i udruženja uzgajivača iz Italije i Hrvatske, istaknuo je Boris Habrun, ravnatelj Hrvatskog veterinarskog instituta, predstavljajući projekt AdriAquaNet u Veterinarskom zavodu Rijeka.

Najveće gubitke u uzgoju riba uzrokuju bakterijske i nametničke bolesti, a kako bi se izbjegla nepotrebna primjena antibiotika, najbolja prevencija je cijepljenje.

Budući da nema komercijalnih cjepiva protiv svih patogenih bakterija, Hrvatski veterinarski institut je kreirao, proizveo i testirao autogena cjepiva koristeći bakterije izdvojene na uzgajalištu partnera. Laboratorijska su testiranja pokazala visok postotak preživljavanja i razinu zaštite kod cijepljenih riba.

Osim toga, laboratorijski smo testirali učinkovitost brojnih morskih prirodnih proizvoda izdvojenih iz spužvi i školjkaša, i antimikrobnih peptida izdvojenih iz insekata, koji su se pokazali učinkoviti u inaktivaciji rasta bakterija te ekstrakta dalmatinskog buhača, prirodnog piretrina, u liječenju parazitarnih bolesti.

Praćenjem okolišnih parametara senzorima postavljenima na uzgajališta i nadzorom ponašanja riba razvili smo »operativne indikatore dobrobiti« ovisne o okolišu i uvjetima uzgoja, kazala je Snježana Zrnčić, znanstvena savjetnica u Laboratoriju za patologiju riba Hrvatskog veterinarskog instituta i koordinatorica projekta AdriAquaNet za Hrvatski veterinarski institut.

Znanstvenici, dodala je, predlažu i promjenu hranidbe riba u uzgajalištima jer se ona trenutačno temelji na hrani koja sadrži proteine podrijetlom od ribljeg brašna. Takva hranidba utječe na smanjenje prirodnih resursa u morima.

Riblje brašno se proizvodi od jedne vrste morskog psa(Glavonja). Taj morski pas se može naći i na dubinama do 2500 m, u svim toplim i umjerenim morima. Glavonja se ne lovi radi ishrane, već isključivo samo usputno pri ribolovu na druge vrste. Tada se prerađuje u riblje brašno.

Ova vrsta morskog psa je otrovna i s njom treba biti vrlo pažljiv. Naime jetra glavonje je jako otrovna, a meso mnogo manje. Prilikom konzumacije jetre glavonje mogu se javiti ozbiljni problemi kao što su crijevne smetnje, glavobolja, parestezije oko ustiju, a kasnije mišićna slabost, grčevi i problemi disanja. Kod najozbiljnijih trovanja može nastupiti i smrt.

U okviru projekta je dizajniran panel pokusnih hrana za lubina i komarču koji je najprije testiran i uspoređen s komercijalno dostupnim formulacijama u laboratorijskim uvjetima.

Da bi se zadovoljio uvjet održivosti, sve pokusne formulacije su izbacile ili reducirale na minimum riblje brašno i zamijenile ga hranom koja sadrži biljne ili životinjske proteine podrijetlom iz nusproizvoda peradarstva ili protein podrijetlom iz nusproizvoda peradarstva ili proteine podrijetlom od odmašćenih ličinki crne vojničke muhe.

Kako bi imali čišći organizma, predlažemo:
5 dnevni detoks crijeva  https://detoksikacija-organizma.com/product/5-dnevni-program-ciscenja-crijeva/
5 dnevni detoks Jetre-žučne vrečice i krvi https://detoksikacija-organizma.com/product/5-dnevni-program-ciscenja-jetra-zucne-vrecice-i-krvi/
5 dnevni detoks Bubrega-mokračnog mjehura https://detoksikacija-organizma.com/product/5-dnevni-program-ciscenja-bubrega/

Izvornik:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Glavonja

N1

Naravno, promjena životnih navika je neophodna za vaše tjelo da bi moglo bolje funkcionirati:

1. PITI DOVOLJNU KOLIČINU ČISTE VODE

(kg tjelesne mase/30)

2. JESTI ZDRAVU ŠTO VIŠE SIROVU BILJNU HRANU

3. BITI ADEKVATNO FIZIČKI AKTIVAN

(snaga,kardio,istezanje; oznojiti se bar jednom dnevno)

4. ODMARATI SE DOVOLJNO (7-9 sati noćnog sna) PRAVOVREMENO

(najkasnije do 22h),u mraku

5. SVAKODNEVNO SE IZLAGATI SUNČEVOJ SVIJETLOSTI

6. SVAKODNEVNO BITI NA SVIJEŽEM ZRAKU

7. IZBACIVANJE SVIH OTROVA

(kava, cigarete, droge, alkohol, kemikalije, rafinirane namirnice itd…)

8. PREDATI ŽIVOT U BOŽJE RUKE

ne opterećivati se stvarima na koje nemamo utjecaja, molitva u samoći i upoznati Stvoritelja kroz svakodnevno čitanje Biblije
(10min)

Za više detalja možete kontaktirati naše Fitoterapeute
https://detoksikacija-organizma.com/kontakt/

 

×

Institut za Detoksikaciju organizma

×

Newsletter prijava

Za posebne ponude, popuste, akcije i novitete pretplatite se na newsletter.
Ako želite dodatne informacije, savjet ili vodstvo u fitoterapiji, kineziterapiji, dijetoterapiji ili želite samo unaprijediti svoj zdravstveni status budite slobodni nazvati na brojeve telefona +385 92 352 7589 ili +385 99 645 0504
ili ostavite svoj broj mobitela pa ćemo Vas kontaktirati u najkraćem roku.

* obavezno ispuniti