Kalcij je najobilniji mineral u ljudskom organizmu, čije soli izgrađuju supstancu koja utiče na čvrstinu kostiju i zuba. Tijelo odraslog čovjeka sadrži 1 kg do 1,5 kg kalcija čiji se najveći dio nalazi u kostima (99%) a samo mali dio (1%) u krvi i ostalim dijelovima organizma.

Osim svog djelovanja na kostur, kalcij ima i druge važne funkcije:

1)Sudjeluje u prenošenju živčanih impulsa, posebno iz srca, održavajući srčani ritam.

2)Neophodan je za normalnu koagulaciju krvi.

3)Regulira ravnotežu između kiselina i baza u krvi, sprečavajući preveliku kiselost krvi. Tako neutralizira kiselinu u krvi koja je proizvod metabolizma proteina.

Kalciju je potreban vitamin D (koji se dobiva sunčanjem, više o D vitaminu možete pročitati OVDJE )da bi bio apsorbiran i prešao u krvotok. Nedostatak vitamina D izaziva iste simptome kao i nedostatak kalcija.

Nedostatak kalcija se najprije primjećuje u vidu brojnih grčenja misica sto može dovesti do spazma. Kada takvo stanje potraje, dolazi do poremećaja srčanog ritma (palpitacije), živčane razdražljivosti, gubitka čvrstine kostiju (rahitisa kod djece, osteoporoze i osteomalacija kod starijih), bolova u zglobovima, ispadanja zuba.

Kalcij je mineral prisutan u biljnom svijetu. Prehrana na bazi voća, žitarica, zelenog i suhog povrća daje neophodnu količinu kalcija našem organizmu, s velikom prednosni u odnosu na mesnu prehranu. Među namirnicama životinjskog podrijetla samo mlijeko i mliječni proizvodi sadrže veće količine kalcija, dok ga u mesu i ribi ima vrlo malo. Dobro je znati da oksalna kiselina koja se nalazi u nekim namirnicama može spriječiti apsorpciju kalcija, gradeći s njim nerastvorljive soli (kalcij-oksalat). Iako namirnice bogate oksalnom kiselinom, kao sto su kakao, špinat, blitva sadrže puno kalcija, treba ih mudro koristiti, u manjim količinama, cak i kad je neophodan režim bogat kalcijem.

Osteoporoza i kalcij

Treba napomenuti veoma važnu činjenicu u vezi s kalcijem: proteini su neophodni za vezivanje kalcija u kostima, ali je njihovo preveliko unošenje štetno. Prehrana bogata proteinima i solju povećava gubitak i osiromašuje organizam u tom smislu. Smanjenje kalcija je značajan uzrok osteoporoze, bolesti koja pogađa milijune žena u razvijenim zemljama. Ta čudna pojava se ovako objašnjava: sto vise trošimo proteina, naročito životinjskog podrijetla (meso, tvrdi sirevi), to je veća kiselost krvi pod utjecajem mliječne i mokraćne kiseline koje se stvaraju za vrijeme metabolizacije, to jest sagorijevanja proteina. Tako je organizam primoran koristiti dio svoje rezerve u kalciju da bi umanjio kiselost jer, kao sto smo rekli, jedna od funkcija kalcija je da održava ravnotežu između kiselih i alkalnih (baznih) supstanci u krvi. Osim toga, kalcij stvara etere, koje naš organizam ne može apsorbirati, kada se sjpoji s masnim kiselinama, koje su proizvod probavljanja masti. Tako, prehrana bogata mastima sprječava apsorpciju kalcija. Očigledno je da osteoporoza ima i druge, hormonalne ili metaboličke uzroke. Međutim, dokazano je da obilna upotreba mesa, tvrdi sirevi (bogati su proteinima i mastima) povećava gubitak kalcija i pogoršava bolest. Nasuprot tome, uravnotežena biljna prehrana koja sadrži neophodne proteine ima alkalno djelovanje (za razliku od mesa). Biljna prehrana smanjuje gubitak kalcija i djeluje preventivno kada je riječ o osteoporozi, posebno ako se osoba bavi sportom.

KALCIJ
Namirnica Količina u mg na 100 g

Integralni sezam 783 (Odličan namaz od integralnog sezama je Tahini, koji možete kupiti(gledajte da je tamno smeđe boje) ili ga sami napraviti, dobro izblendajte sezam dok se ne pretvori u pastu i po želji dodajte malo meda ili si možete kupiti iz firme Sana Black Tahini)
Soja 260 (U dućanima imate soju u medaljonima, ljuskicama i komadićima kao odličnu zamjenu za meso)
Badem 252
Lješnjak 225
Špinat 126
Orasi 87
Kikiriki 74
Oljuštena Zob 70
Integralno brašno 40
Bijelo brašno 15
Riža 10
Tvrdi sirevi 810
Bijeli sir 300
Kravlje mlijeko 120
Jogurt 120
Sviježi sir 95
Vrhnje 80
Jaja 58
Majčino mlijeko 31
Bakalar 24
Losos 14
Piletina 12
Janjetina 12
Govedina 4
Svinjetina 3

 

Ako imate bilo kakvih pitanja slobodno se javite timu iskusnih fitoterapeuta za besplatno savjetovanje: 092 352 7589 ili 099 645 0504

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Newsletter prijava

Za posebne ponude, popuste, akcije i novitete pretplatite se na newsletter.
Ako želite dodatne informacije, savjet ili vodstvo u fitoterapiji, kineziterapiji, dijetoterapiji ili želite samo unaprijediti svoj zdravstveni status budite slobodni nazvati na brojeve telefona +385 92 352 7589 ili +385 99 645 0504
ili ostavite svoj broj mobitela pa ćemo Vas kontaktirati u najkraćem roku.

* obavezno ispuniti