Trenutačno jedna od pet najprodavanijih biljaka u Sjedinjenim Državama, kanadska žutika – botanički poznata kao Hydrastis canadensis – ima dugu i slavnu povijest. Osušeni korijen kanadske žutike stoljećima koristi se u travarstvu kao pouzdan dodatak prehrani za probavne tegobe, prehlade i blage upale. I kolonijalni Amerikanci (koje je s blagodatima biljke upoznalo pleme Irokeza) također su se oslanjali na nju. Kao što je to često slučaj, moderna znanost konačno “hvata korak”. Preliminarna istraživanja poduprla su protuupalni i antimikrobni potencijal kanadske žutike (ako su kliničke studije još uvijek ograničene). Ispostavilo se da biljka sadrži aktivne sastojke, poput berberina, koji imaju zdrava svojstva. Pogledajmo tri najuvjerljivija.
Istraživanja podupiru prednosti zlatnice za zdravlje urinarnog trakta
Nije tajna da su problemi s nelagodom urinarnog trakta široko rasprostranjeni. Zapravo, polovica svih žena doživjet će barem jednu epizodu u životu, a neke će mučiti ponovljene infekcije. Što je još gore, mnoge žene smatraju da trenutačna medicinska skrb za zdravstvene probleme povezane s mokraćnim traktom ne pomaže. Prema studiji iz 2021. objavljenoj u Journal of Urology, žene s ponavljajućim bolovima mokraćnog sustava prijavljuju da se osjećaju bespomoćno, beznadno, da ih liječnici ne razumiju i zabrinute su zbog bombardiranja antibioticima (opravdana zabrinutost u današnje vrijeme sve veće otpornosti na antibiotike). Ispostavilo se da berberin, alkaloidni spoj koji se nalazi u kanadskoj žutiki, pomaže u smanjenju “ljepljivosti” bakterija, zbog čega je manje vjerojatno da će prianjati na stanice stijenki mjehura. Studija objavljena 2017. u časopisu Journal of Chemotherapy pokazala je da je biljni ekstrakt koji sadrži berberin, arbutin, brezu i prirodni šećer poznat kao D-manoza uzrokovao manju učestalost rekurentne upale mjehura kod sudionika u usporedbi s onima koji to nisu učinili. uzeti berberin. Fitoterpauti također mogu savjetovati ekstrakt kanadske žutike za kontrolu Candide. Iako se ova gljivica normalno nalazi u tijelu, prekomjerne količine mogu uzrokovati prekomjerni rast gljivica.
Razlog za osmijeh: Berberin u kanadskoj žutiki može pomoći u promicanju zdravih usta
Nije slučajno da se kanadska žutika pojavljuje u mnogim prirodnim pripravcima za oralno zdravlje, poput vodica za ispiranje usta. Osim berberina, ova jedinstvena biljka sadrži alkaloidne spojeve hidrastin i kanadin za koje se vjeruje da imaju protuupalno i antibakterijsko djelovanje. Fitoterpauti odavno su uočili pročišćavajuća i antimikrobna svojstva kanadske žutike i savjetovali je da ublaži bolne, upaljene desni. I mnogi biološki stomatolozi vjeruju da može pomoći u zaštiti od infekcija zuba. Jedna recenzija je pokazala da je biljno sredstvo za ispiranje koje sadrži kanadsku žutiku smanjilo rast bakterija odgovornih za zubni plak i gingivitis, zbog čega su recenzenti biljku ocijenili kao “korisnu u održavanju oralnog zdravlja”. Možete sami napraviti tekućinu za ispiranje usta tako da dvije žlice osušene biljke potopite u šalicu vruće vode 15 minuta. Nakon što se tekućina ohladi, spremna je za korištenje kao tekućina za ispiranje usta i grgljanje.
Prednosti zlatnice uključuju promicanje zdravlja probavnog sustava
U studijama u epruvetama berberin je pokazao da inhibira i bakteriju E. coli – koja može uzrokovati proljev – i bakteriju H. pylori, koja je uključena u razvoj čira na želucu. Druge studije iz epruvete sugeriraju da su ekstrakti kanadske žutike učinkoviti protiv bakterija odgovornih za upalu želuca i crijevnog trakta, što dovodi do proljeva, trbušnih grčeva i povraćanja. U studiji objavljenoj u časopisu Global Advances in Health and Medicine, znanstvenici su izvijestili da je biljni pripravak koji sadrži berberin učinkovit u podržavanju optimalnog zdravlja crijeva. Konačno, gorka svojstva kanadske žutike potiču izlučivanje žuči, što je neophodno za pravilnu probavu.
Čuvajte se pretendenata koji se “maskiraju” u zlatne tuljane
Ekstrakt kanadske žutike dostupan je u kapsulama, tabletama i tinkturama – kao i u kapima za oči, losionima i sprejevima. Neke formulacije također sadrže ehinaceju, za koju se vjeruje da dobro funkcionira sa kanadskom žutikom. Ekstrakt kanadske žutike kupujte samo od renomiranih prodavača – i pažljivo provjerite etikete kako biste bili sigurni da je to ono što dobivate, latinski naziv Hydrastis canadensis je ispravna. Neki proizvodi, pogrešno reklamirani kao kanadska žutika, mogu se sastojati od drugih – obično jeftinijih – biljaka kao što su žutika, kineska zlatica, “kineska” zlatica (nije ista tvar) i korijen mahonije. Fitoterpeuti obično preporučuju količine goldenseala od 0,5 grama do 10 grama dnevno – ali posavjetujte se sa svojim liječnikom prije uzimanja nadomjestaka. Zapamtite: kanadska žutika se ne smije koristiti tijekom trudnoće ili dojenja. Kanadska žutika je svestrana biljka koji daje novo značenje izrazu “zlatni stari”. Nakon stoljeća korištenja, nastavlja prirodno podržavati zdravlje i dobrobit u užurbanom, izazovnom današnjem vremenu.
Izvori za ovaj članak uključuju:
Healthline.com
NIH.gov
NIH.gov
EverydayHealth.com