Svake godine 2,6 milijuna ljudi umre u zemljama sa srednjim i niskim primanjima zbog pogrešne medicinske skrbi, navodi se u nedavnom izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). WHO se nada rješavanju tog problema pokrećući kampanju solidarnosti s pacijentima na prvi Svjetski dan sigurnosti pacijenata, 17. rujna.
“Nitko ne bi trebao biti oštećen pri korištenju zdravstvene zaštite. Ipak, na globalnoj razini, najmanje 5 pacijenata umire svake minute zbog nesigurne skrbi”, rekao je dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO-a.
Loša edukacija u medicini ?
Prema izvješću, 4 od 10 pacijenata trpe posljedice tijekom primarne njege i izvanbolničkog liječenja. Najčešće se pojavljuju pogreške u dijagnozi, izdavanju i uporabi lijekova. Troškovi izdavanja krivih lijekova iznose 42 milijarde dolara godišnje.
“Potrebna nam je kultura sigurnosti pacijenata koja promiče partnerstvo s pacijentima, potiče izvještavanje i učenje na greškama te stvara okruženje bez osjećaja krivice u kojem su zdravstveni radnici osnaženi i obučeni za sprječavanje pogrešaka”, rekao je Ghebreyesus.Uz to, nesigurni kirurški zahvati kao rezultat imaju 1 milijun smrtnih ishoda tijekom ili odmah nakon operacije – svake godine. WHO naglašava da je to neprihvatljivo i potiče hitne reakcije državâ kao pokušaj smanjenja tog broja.
Prema WHO-u, poboljšanje sigurnosti pacijenata može dovesti čak i do značajnih financijskih ušteda. Samo u SAD-u, određena poboljšanja sigurnosti u bolnicama Medicare dovela su do uštede od oko 28 milijardi dolara između 2010. i 2015. godine.
Izvor: https://news.un.org/en/story/2019/09/1046552