Piše: Damon Hines, 7. siječnja 2021.
Izvornik: https://www.naturalhealth365.com/microplastics-seafood-3686.html
Prošle je godine mikroplastična zagađenost otkrivena u uzorcima snijega na 11 lokacija blizu vrha Mount Everest, najviše planine na svijetu. Može li biti nešto još gore od toga? – zasigurno se pitate. Znanstvenici procjenjuju da će se plastični otpad koji se stvara širom svijeta vjerojatno utrostručiti i do 2060. godine doseći nevjerojatnih 155 do 265 milijuna tona godišnje.
Studija otkriva zašto bi ljubitelji morskih plodova trebali biti zabrinuti zbog mikroplastike
Da budemo jasni: mikroplastika predstavlja ozbiljnu prijetnju ljudskom zdravlju. Koliko je ona opasna po Vaše zdravlje? Izvrsno pitanje: to je opasnost koju znanstvenici i istraživači još uvijek pokušavaju utvrditi.Iako znamo da progutane mikroplastične čestice mogu fizički oštetiti organe i otpustiti opasne kemikalije – od bisfenola A (BPA), koji uzrokuje hormonske poremećaje, pa sve do pesticida – potpuni utjecaj na zdravlje još nam nije poznat. Ipak, sve je više dokaza koji sugeriraju da invazija mikroplastike predstavlja ozbiljnu prijetnju ljudima, životinjama i ekosustavu.

Prema časopisu Scientific American, poznato je da sićušna mikrovlakna leže duboko u plućima, gdje mogu uzrokovati razne bolesti, uključujući i rak. Pokazalo se da je kod tvorničkih radnika koji rukuju najlonom i poliesterom dokazana iritacija pluća i smanjen plućni kapacitet. Znanstvenici su također zabrinuti da gutanje mikroplastike može dovesti do ozbiljnih i po život opasnih krvnih ugrušaka.
Štoviše, nedavno istraživanje, objavljeno u časopisu Environment International, pokazalo je da je mikroplastika otkrivena u posteljicama nerođenih beba, što su istraživači nazvali “predmetom velike zabrinutosti”, jer može dugoročno oštetiti fetus.
Budite oprezni kako biste smanjili rizik od izloženosti
Izvješće UN-a kaže da u moru ima više od 51 bilijuna mikroplastičnih čestica. Školjkaši koji se hrane filtrirajućim načinom: poput oštriga, Jakobovih kapica, dagnja i školjaka općenito, najosjetljiviji su na mikrozagađenost. No, morski plodovi nisu jedini koji u sebi sadrže mikroplastiku. Voda u bocama, pivo, med, čajne vrećice i morska sol također sadrže mikroplastiku.Koliko mikroplastika utječe na nas? U kojim količinama je štetna ili nije? Konzumirate li više mikroplastike kad popijete litru flaširane vode, ili kad pojedete desetak oštriga? Ovog trenutka to još ne znamo i na te dvojbe nemamo konačne odgovore.
No, kao potrošač, najbolje što možete učiniti je da smanjite unos određenih vrsta morskih plodova, da saznate odakle Vam ti plodovi dolaze i da učinite sve da smanjite plastični otpad. Zapamtite, samo zato što je mikroplastika gotovo nevidljiva – promjer se kreće u rasponu od 100 nanometara (što odgovara jednom desettisućitom dijelu milimetra) pa sve do 5 milimetara – ne znači da je nema.
Molimo da pazite gdje odlažete otpad,budimo svi oprezni.Predlažemo da si barem jednom do dvaput u godini napravite čišćenje
1.Čišćenje Crijeva više o programu možete pročitati na: https://detoksikacija-organizma.com/product/5-dnevni-program-ciscenja-crijeva/
2.Čišćenje Jetre-žučne vrečice i krvi možete pročitati na: https://detoksikacija-organizma.com/product/5-dnevni-program-ciscenja-jetra-zucne-vrecice-i-krvi/
3.Čišćenje Bubrega-mokračnog mjehura i krvi možete pročitati na: https://detoksikacija-organizma.com/product/5-dnevni-program-ciscenja-bubrega/