Piše: Kat Gal, 20. kolovoza 2018.
Tehnologija je posvuda, ona mijenja naš svijet i to je neizbježno. Beskonačno nam je mnoštvo informacija nadohvat ruke. Praktički više i ne moramo napustiti svoju kuću ako ne želimo – mobitelom možemo riješiti skoro sve. Zbog tehnološke ovisnosti popularno je prozivati mlađe naraštaje, no – budimo realni – kod starijih je isto, uključujući naše djedove i bake. Jedina je razlika što se stariji naraštaji još uvijek dobro sjećaju onog doba prije pametnog telefona ili čak i onoga prije interneta.
Jeste li se ikad zapitali kako je tehnologija utjecala na nas? Kako utječe na naše mentalno zdravlje i razvoj? A kako utječe na našu djecu? Ona ne poznaju svijet bez pametnih telefona, tableta i prijenosnih računala.
Previše vremena provedenog uz ekran uzrokuje probleme u ponašnju djece svih uzrasta
Studija upozorava na povezanost uporabe tehničkih pomagala kod roditelja i djetetova ponašanja
Iako su potrebne dodatne studije kako bi se vidjelo postoji li izravna povezanost između uporabe roditeljske tehnologije i dječjeg ponašanja, studija je pokazala da neka veza tu sigurno postoji. Kad je riječ o djeci, posebice je bitna majčina uporaba tehničkih pomagala.
Ostali učinci na zdravlje zbog pretjerane uporabe zaslona
Provodimo li previše vremena ispred zaslona i u virtualnom svijetu, to može osim samo “lošeg ponašanja”, uzrokovati i mnoštvo drugih negativinih učinaka na nas. Neki od njih su:
- Teškoće s vidom i zdravljem očiju;
- Depresija i ostali problemi s umnim zdravljem;
- Teškoće u razvoju mozga i učenju;
- Teškoće s vratom, leđima i ostalim mišično-koštanim sustavima kao posljedica lošeg držanja;
- Srčano-žilni zdrastveni problemi;
- Rizik od dijabetesa;
- Teškoće zbog nedostatka pozornosti;
- Teškoće sa snom;
- Prekomjerna težina i pretilost.
Unatoč tim negativnostima, tehnologija i dalje ima mnoštvo koristi za svakog od nas osobno, ali i za cijeli svijet. Ne možemo je u potpunosti zabraniti, a vjerojatno ni ne želimo. Upitajmo se kako da je rabimo sigurno i odgovorno, kako bismo zaštitili našu djecu i tako stvorili sretan i zdrav dom, kao i obitelj.
- Ograničite vrijeme uporabe zaslona za sve. Da, to se odnosi i na odrasle. Napravite pravila i pridržavajte ih se. Osigurajte si sa svojom djecom neprekinuto i kvalitetno vrijeme, bez tehnologije.
- Tijekom večere nema mobitela za stolom. Primijenite to i na ručak. Nema telefona tijekom vremena za obroke. Provodite vrijeme skupa, uživajte u obrocima i usporite. Razgovarajte, povežite se i nasmijte.
- Odaberite aktivnosti umjesto filmova. Netflix je zabavan, stripovi i crtići za djecu također, kao i obiteljska filmska večer koja nas povezuje u zajedništvu. No, odabirom aktivnosti koje omogućavaju stvarnu interakciju stvara se bolja povezanost. Odaberite društvene igre, karte ili domino. Bojajte, crtajte ili radite rukama nešto, igrajte se lego-kockama ili figuricama, blokovima….. Iziđite na večernju šetnju.
- Iziđite van. Vrijeme provedeno u prirodi korisno je za Vaše zdravlje. Odlazak na izlet, igra lovice ili mini-golf – sve to može biti zabavno. Čak i ako živite u prometnom gradu, istraživački izlet u u betonsku džunglu katkad je vrlo zabavan. Izlazak izvan kuće ne mora biti na otvorenom: idite u kuglanu, u teretanu, na trampolin ili u muzej. Isključite mobitele kako biste u potpunosti bili jedni s drugima.
- Stavite mobitel u zrakoplovni režim rada čak i ako ne putujete. Ne morate biti stalno u toku i vidjeti svaki tekst, objave na društvenim mrežama ili najnovije vijesti. Isključite te signale i stavite mobitel u zrakoplovni režim rada ili ga utišajte, pogotovo ako je večer, noć ili djetetovo vrijeme za domaću zadaću.
Ovi savjeti mogu Vam pomoći da uistinu ostanete povezani s obitelji i smanjite negativni utjecaj tehnologije.
Koja su pravila vašeg “zaslona“ kod kuće? Kako zaštititi svoju djecu od negativnog utjecaja tehnologije? Kako se rabi Vaša tehnologija? Podijelite svoja iskustva u komentarima, voljeli bismo Vas čuti.