Što je to atletsko stopalo?
Plikovi i/ili ispucala koža na stopalu, naročito između prstiju. Prisutan je svrab, peckanje i (u težim slučajevima) gnoj i ranice. Dok se razvijaju, plikovi i/ili ispucala koža omekšavaju, postaju bijeli i ljušte se. Kod težih
slučajeva prisutna je bol. Stanje se obično pogoršava kad je vrijeme toplije.
Zbog čega nastaje?
Atletsko stopalo izaziva jedna ili više vrsta parazitskih gljivica. Gljivične infekcije kože je teže neutralizirati od bakterijskih. Ovakav problem može nastati kad god se stopala nalaze u toploj i vlažnoj sredini. Češanjem oboljenje se prenosi na ruke, ispod noktiju i druge dijelove tijela. Gljivice koje uzrokuju pojavu atletskog stopala
šire se brzo, dok se blagotvorne bakterije uništavaju antibioticima i lijekovima.Ovi organizmi se prenose kada hodate bosi po zaraženom podu oko bazena, tuševa i drugih javnih mesta.
Prehrana i higijena
Jedite hranu bogatu hranljivim sastojscima, uključujući dosta voća i povrća. Nemojte jesti prerađenu i nezdravu hranu. Uzimajte namirnice bogate vitaminima A, B kompleksom i C, odličan dodatak prehrani je Super hrana plus koja ima jako puno A, B i C vitmina. Jedite cjelovite žitarice, mahunarke i orašaste plodove.Ne konzumirajte meso(nađite zamjene za meso), kola pića, kofein, hranu sa šećerom i prženu hranu.
OBUĆA I ČARAPE -Održavajte stopala suhim. Nakon kupanja dobro obrišite predio između prstiju. Nosite pamučne čarape i menjajte ih svakog dana (idealno je 2 puta dnevno).
– obuća: da bi vam stopala ostala suha i da ne bi bila topla, nosite samo onu obuću od koje vam se stopala neće znojiti. Najbolja je obuća od kože. Nemojte nositi obuću od gume, čak ni onu skupu, kao ni plastičnu ili vodootpornu
obuću. Ona stvara vlažnu i toplu sredinu, koja odgovara gljivicama. Nikad ne nosite teške čizme tokom cjelog dana.
– ne nosite istu obuću 2 dana uzastopno. Tako će obuća moći dobro osušiti. Pospite „Lysol” (ili neki drugi osveživač obuće) na krpu i obrišite obuću iznutra.
– čarape: da bi vam stopala ostala suha i da ne bi bila topla, menjajte čarape 3-4 puta dnevno. Kuhajte čarape da biste uništili gljivice. Kada ih operete, dobro ih ispirajte, da bi se sklonio
sav deterdžent (koji pogoduje gljivicama). Obujte čiste čarape prije nego što se obučete. Na taj način smanjujete rizik od inficiranja prepona.
– sunčeva svetlost: gljivice ne vole sunčevu svijetlost. Tokom akutne faze, budite bosi. Što češće ih izlažite sunčevoj svijetlosti. Bilo bi odlično da šetate bosi napolju po suncu. Obuću stavite
na sunce, okrenutu ka njemu.
– ne hodajte bosi po kući, da se drugi ne bi zarazili. Takođe, nikad ne hodajte bosi po javnim mjestima (javna kupatila, svlačionice, oko bazena, moteli, hoteli). Nosite ili cipele ili papuče.
Priroda ima rješenja
Istisnite sirov češnjak i nekoliko sati ga držite samljevenog ispod prstiju u vašoj obući. Kupite češnjak u prahu i 2 puta dnevno ga posipajte po obući. Češnjak je jedna od najboljih fugicidalnih biljaka.
Tinktura Echinacea plus na bazi češnjaka se može piti a Antiparazitni program se može nanositi na oboljelo mjesto. U ostalo odlično fungicidno bilje spadaju: crni orah,đumbir, sladić, kamilica, ehinacea, kanadski ljutić, astragalus i ulje od kurkume.
– primijenite prirodne fungicide, poput ulja od čajnog drveta ili taheba. Pijte 3 šalice čaja od taheba dnevno. Također stavite i jaku smjesu od njega na stopala.
– dodajte 20 kapi ulja od čajnog drveta u lavor s vodom. Držite stopala u njoj 15 minuta, 3 puta dnevno. Poslije toga ih dobro obrišite i na stopala stavite malo nerazblaženog čaja od čajnog drveta.
– na oboljeli dio primijenite trputac i ulje od čajnog drveta.
– primjenjujte sok od limuna na oboljeli dio 1-2 puta dnevno. Druga metoda je da primijenite jak čaj od izdrobljenih bobica kleke. Pomiješajte češnjak s malo ulja i to nanesite na oboljeli dio.
– primijenite sodu-bikarbonu na oboljeli dio, naročito između prstiju. Pomiješajte 1 žličicu sode-bikarbone s malo tople vode. Primijenite, zatim obrišite stopala i nanesite puder za bebe. Puder za bebe sadrži zdrobljeni talk koji gljivice ne mogu probaviti.
– dva puta dnevno nanosite gel od obične aloje(svježi list aloje imate u bio-bio dućanima) i sok od crnog luka.
– jednom dnevno potopite stopala u kupku biljnog čaja od majčine dušice i kanadskog ljutića, ili mješavine jednakih dijelova čaja od majčine dušice i kamilice.
– svakog dana perite stopala mješavinom jednakih dijelova octa i vode. Potom ih dobro obrišite, i na kraju primijenite na oboljeli dio biljno ulje.
– potopite stopala u mješavinu 2 žličice soli i jedne litre tople vode, tijekom 5-10 minuta.
Dobro obrišite stopala, i ponavljajte ovaj postupak dok ne prođe oboljenje.
– primijenite isitnjeni kanadski ljutić na oboljeli dio. Pred spavanje stavite sirov med. Spavajte u vunenim
čarapama i ujutru operite stopala.
– iscijedite zeleni biljni sok iz mišjakinje, trpuca, blitve ili neke druge biljke, i primijenite ga na oboljeli dio. Poslije toga hodajte bosi po suncu.
Imajte na umu da primjena jakih smjesa na atletsko stopalo može uzrokovati pojavu osipa po rukama i drugim mjestima. Ako ste tako napravili iz neznanja, budite nježniji prema stopalima od sada. Kada prođe infekcija stopala, proći će i taj osip.Ako je prisutna bol, stavite hladne obloge. Ako se stanje pogorša, počne izlaziti gnoj ili se pojavi visoka temperatura, javite se vašem liječniku.
Ako imate bilo kakvih pitanja slobodno se javite timu iskusnih fitoterapeuta za besplatno savjetovanje: 092 352 7589 ili 099 645 0504