Preslica – visoka, čupava biljka koja raste u poljima – možda se ne čini posebno vrijednom, privlačnom ili terapeutskom. Ipak, ova uobičajena biljka, botanički poznata kao Equisetum arvense, cijenjena je od strane travara još od vremena Grčkog i Rimskog carstva – i to s dobrim razlogom. Jeste li znali da lišće preslice sadrži iznimno visoku koncentraciju silicija, minerala neophodnog za rast i održavanje kostiju? I to nije sve. Nedavna znanstvena studija istaknula je impresivno antibakterijsko, antioksidativno i protuupalno djelovanje ove biljke. Pogledajmo kako se ta svojstva pretvaraju u primjene i zdravstvene prednosti u 21. stoljeću.
Sjajan način za poboljšanje zdravlja vaših kostiju i zglobova
Preslica sadrži niz minerala potrebnih za zdravlje kostiju, uključujući kalcij, magnezij, kalij, mangan, fosfor i – što je najvažnije – silicij. Silicij – kombinacija silicija i kisika – čini 25 posto težine biljke. Stručnjaci za prirodno zdravlje tvrde da ovaj mineral može pomoći u promicanju čvrstoće kostiju i olakšati zacjeljivanje prijeloma. Istraživanja su bila ohrabrujuća. Studije na životinjama pokazale su da preslica poboljšava gustoću kostiju, čineći ih manje osjetljivima na lomove. Osim toga, nedavna istraživanja stanica sugeriraju da preslica može čak pomoći u sprječavanju osteoporoze. Istraživači su izvijestili da preslica inhibira koštane stanice zvane osteoklasti – koje razgrađuju kost kroz resorpciju – dok stimulira aktivnost osteoblasta koji grade kosti. Usput, protuupalni spojevi u preslici – poput epikatehina i kinurenske kiseline – mogu pomoći u ublažavanju boli, oteklina i ukočenosti artritičnih zglobova.
Najbolje čuvana tajna ljepote: Silicij potiče gušću, sjajniju kosu i jače nokte
Prednosti paprati preslice nisu samo ljekovite, već i kozmetičke. Stručnjaci za prirodnu ljepotu dugo inzistiraju na tome da poljska preslica bogata silicijevim dioksidom može pomoći u popravljanju lomljivih noktiju i obnavljanju dosadnih, stanjivih pramenova. Na kraju krajeva, silicij igra ulogu u proizvodnji kolagena – vitalne komponente zdrave kose, kože i noktiju – a istraživanje sugerira da povećanje razine silicija u vlaknima kose može pomoći u sprječavanju gubitka kose dok istovremeno povećava svjetlinu i sjaj. Antioksidansi u preslici pomažu u smanjenju oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, čime se ograničava prerano starenje i “habanje” vlakana kose. U utjecajnoj tromjesečnoj studiji objavljenoj u The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, žene koje su se žalile na stanjivanje kose dobile su formulaciju s visokim udjelom silicijevog dioksida dobivenog iz preslice. Sudionici su doživjeli povećani rast i snagu kose u usporedbi s kontrolnom skupinom – bez prijavljenih štetnih učinaka. Preslica također blagotvorno djeluje na nokte smanjujući lomljivost, lomljenje i ružne valove i brazde. Gušća, sjajnija kosa i jači, glatkiji nokti – što se ne sviđa kod toga?
Umirite upaljene desni i poboljšajte oralno zdravlje s preslicom
Istraživanja su pokazala da preslica snažno djeluje protiv bakterija i gljivica, uključujući gljivicu Candida albicans koja uzrokuje oralnu infekciju. Također ima adstrigentno djelovanje, što znači da može smanjiti upaljena tkiva. Kao rezultat toga, fitoterapeuti savjetuju korištenje čaja od preslice kao sredstva za ispiranje usne šupljine za ublažavanje rana u ustima i osjetljivih, nadraženih desni. Za umirujuću tekućinu za ispiranje usta, potopite žličicu ili dvije suhe preslice u 3dcl kipuće vode na 5 do deset minuta. Nakon što se procijedi i ohladi, tekućina se može koristiti za grgljanje. Travari također mogu savjetovati čaj od preslice za tegobe groznice, bronhitisa, gripe i konjuktivitisa. S prirodnim diuretičkim svojstvima, vjeruje se da preslica podržava zdravlje mjehura i sprječava bubrežne kamence.
Preslica može pružiti ljepotu “od glave do pete”.
Uz korištenje čaja od preslice kao tekućine za ispiranje usta, možete ga koristiti lokalno kao otopinu za jačanje noktiju, kao tonik za lice za osvježenje kože i kao sredstvo za ispiranje kose za volumen. Čaj također možete piti, a stručnjaci savjetuju do dvije šalice dnevno. Ipak, ne preporučuje se konzumiranje čaja od preslice duže od sedam dana zaredom. Može uzrokovati zdravstvene probleme, uključujući nedostatak vitamina B1 ako se koristi dugotrajno. Evo zabavne činjenice: preslica je toliko čvrsta da se u davnim danima koristila za ribanje tava, kositrenih lonaca i boca. Zapravo, tradicionalni nazivi preslice – kositar, četka za boce i rogoz za čišćenje – odražavaju ovu upotrebu. Također možete vidjeti preslicu koja se naziva poljska preslica, kobilji rep, rastavić. Iako možete vidjeti preslicu kako samoniklo raste, prepustite berbu kvalificiranim fitoterapeutima. Poznato je da je vrsta preslice sličnog izgleda – Equisetum palustre ili močvarna preslica – otrovna. Srećom, vrećice i kapsule Equisetum arvense lako su dostupne na internetu ili u vašoj omiljenoj trgovini zdrave hrane. Preslica je, kada se koristi na odgovarajući način, izvanredna biljka koja može poboljšati zdravlje, dobrobit i izgled “iznutra prema van”.
Izvori za ovaj članak uključuju:
Čišćenjem bubrega i mokraćnog mjehura u 5- dana povećavate unos silicija koji je neophodan za bolji rast kose i noktiju.
Više o 5- dnevnom detoksu bubrega možete pročitati OVDJE