Divlji češnjak znanstveno poznat kao medvjeđi češnjak, divlji češnjak, širokolisni češnjak, šumski češnjak, medvjeđi poriluk, ciganski luk, svinjski češnjak i divlji poriluk divlji je rođak vlasca. Dio je velike obitelji Amaryllidaceae, zastupljene s 59 rodova i preko 850 vrsta diljem svijeta. Kao član roda Allium, medvjeđi češnjak je blisko povezan sa biljkama kao što su luk (Allium cepa), češnjak (Allium sativum), poriluk (Allium ampeloprasum) i vlasac (Allium schoenoprasum). Njegovo botaničko ime, Allium ursinum, potječe od latinske riječi ursus, što znači medvjed. Nazvan je medvjeđim češnjakom jer je prava proljetna poslastica za medvjede koji su se tek probudili iz zimskog sna. Biljka je porijeklom iz vlažnih zasjenjenih šuma u Europi i sjevernoj Aziji. Divlji češnjak je atraktivna trajnica koja cvjeta u proljeće i može se uzgajati i za ukrasne i za kulinarske svrhe.
Povijest
Medvjeđi češnjak (divlji češnjak) ima vrlo dugu povijest korištenja. Grčki botaničar iz 1. stoljeća Pedanius Dioscorides to je naveo u svojoj petotomnoj biljnoj enciklopediji, opisujući njegovu učinkovitost za čišćenje i detoksikaciju tijela. Tijekom srednjeg vijeka, kralj Karlo Veliki iz današnje Francuske klasificirao je biljku u svom Capitulare de Villis imperialibis, vodiču koji je istaknuo ljekovita svojstva običnog bilja. Godine 1992. Društvo za zaštitu i istraživanje europske flore proglasilo je medvjeđi češnjak biljkom godine. Iako ga lako zasjenjuju njegovi unosniji rođaci, medvjeđi češnjak još uvijek ima iste prekrasne zdravstvene prednosti koje su mu u početku priskrbile cijenjenu titulu. Danas se nalazi u nekoliko dijelova svijeta zbog svojih prekrasnih dobrobiti za promicanje zdravlja i nevjerojatnog dodatka različitim kuhinjama.
Zdravstvene prednosti divljeg češnjaka
Medicinski govoreći, divlji češnjak ima nekoliko izvanrednih primjena, velike pomoći kod visokog krvnog tlaka, visokog kolesterola, želučanih tegoba i kroničnih bolesti, između ostalog. Ovaj se češnjak može koristiti interno ili topikalno kao biljni dodatak ili dodati oblogama i drugim kućnim lijekovima. Dolje su navedene neke od dobro poznatih zdravstvenih dobrobiti korištenja divljeg češnjaka u svakodnevnoj rutini.
1.Aktivni sastojci divljeg češnjaka imaju sposobnost neutraliziranja aktivnosti slobodnih radikala prije nego što dovedu do mutacije stanica i oksidativnog stresa u različitim dijelovima tijela. To može pomoći u smanjenju rizika od raka i drugih kroničnih bolesti, poput bolesti srca ili artritisa.
2.Poznato je da češnjak ima umirujući učinak na visoki krvni tlak, što može smanjiti rizik od ateroskleroze, srčanog i moždanog udara. Osim toga, divlji češnjak može smanjiti ukupnu razinu kolesterola, održavajući vaše srce u dobroj formi kako starite.
3.Antibakterijski i antigljivični spojevi koji se nalaze u ovom divljem obliku češnjaka mogu pomoći u ponovnom uspostavljanju ravnoteže bakterijske flore u vašim crijevima, što pomaže u smirivanju upale, nadutosti, grčeva, zatvora i drugih želučanih problema s kojima se možda suočavate.
4.Već se pokazalo da češnjak ima snažno antibakterijsko djelovanje. Ali učinak je osjetiti jako, uzmite svježe, grube listove. Divlji češnjak pomaže u čišćenju želudačno-crijevnog sustava od mikroba i bakterija.
5.Zbog prisutnosti nekih važnih minerala listovi divljeg češnjaka još mladi preporučuju se osobama koje pate od povišene razine kolesterola i triglicerida u krvi te visokog krvnog tlaka. Ova biljka blagotvorno djeluje na arterije, a može i spriječiti aterosklerozu.
6.Konzumacija svježeg divljeg luka blagotvorno djeluje na parazite u crijevima. Pomaže u sprječavanju iritacija crijeva te štiti organizam od prehlade i gripe. Može pomoći kod bronhitisa jer pročišćava dišne puteve, olakšava disanje i smanjuje kašalj.
7.Divlji češnjak u obliku kupke idealan je za sve koji pate od problematične kože, upalnih procesa na koži, iritacija kože, ekcema i dermatitisa.
8.Korištenje divljeg češnjaka ima koristan učinak na parazite u probavnom traktu. Čuva probavni trakt od problema kao što su čirevi i štiti živa bića od prehlade i gripe.
9.Regenerativna svojstva divljeg češnjaka dodatno su izvrsna za pročišćavanje organizma od otrova. Točnije, divlji češnjak čisti jetru, bubrege, unutrašnjost i živčani mjehur.
10.Umor tijekom promjena godišnjih doba muči mnoge ljude. Često je to nedostatak određenih vitamina – kalcija, kalija, željeza itd. Umor se može vrlo dobro i brzo prevladati uz pomoć divljeg češnjaka. Biljka sama po sebi ima ove i mnoge druge važne vitamine i minerale.
OPREZ: Ako berete medvjeđi luk, pripazite da ne uberete slični list biljke mrazovac koji je otrovn, pogledati sliku.
Odličan dodatak prehrani je formula Detoks koja sadrži češnjak i ostale biljke za čišćenje krvi, limfe i kože.
Više o toj formuli možete pročitati OVDJE
Izvori za ovaj članak uključuju:
http://europepmc.org/article/med/19768983
https://link.springer.com/article/10.1007/BF00926865
https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?pid=S0716-97602004000200013&scr..