Suho četkanje (engl.- dry brushing) je tehnika koja omogućuje čišćenje kože, uz istovremenu detoksikaciju unutarnjih organa.
Metodu suhog četkanja uveo je finski doktor Paavo Airola prije 30 godina.
Ova metoda je popularna i danas i primjenjuje se u mnogim spa salonima i centrima zdravlja.
Suho četkanje se primjenjuje u Rusiji, Turskoj i Skandinaviji već stotinama godina.
Suho četkanje je poznato po svome kozmetičkom efektu obnavljanja kože: uklanja staru, suhu kožu, na njeno mjesto dolazi nova, glatka i nježna koža.
No, obnavljanje kože nije jedina dobrobit suhog četkanja.
Poznato je da suho četkanje:
– rješava celulit
– čisti limfni sustav
– uklanja naslage mrtve kože
– jača imunitet
– stimulira rad hormona i žlijezda
– zateže kožu, spriječava njezino prijevremeno starenje
– stimulira cirkulaciju krvi
– poboljšava rad živčanog sistema
– potiče probavu
– lijepo oblikuje mišiće
– i uz sve to je jednostavno, jeftino i ne zahtijeva puno vremena!
Što je sve potrebno za suho četkanje kože?
Jedino što će vam trebati je četka s dugačkom ručkom, napravljena od prirodnih materijala. Bolje je ako četka ima odvojivi vrh s remenom za ruku.
Ako ne možete pronaći odgovarajuću četku, nije strašno. Poslužit će vam i spužva od prirodnih materijala ili hrapavi ručnik.
Prema mom iskustvu, većina sintetičkih četki su previše oštre i mogu oštetiti kožu. Ako nađete mekaniju četku, i ona može poslužiti.
Glavno je da radite to što odgovara vašoj koži. Kada se koža navikne na mekšu četku, možete prijeći i na nešto „jače“.
Kako se radi suho četkanje?
- Četkanje se uvijek radi na suho. Možda najbolje u kadi. Nakon četkanja potrebno je otuširati se ili okupati, kako bi sa sebe uklonili stanice stare kože i toksine koji se oslobađaju u ovom procesu.
- Dugačkim, ravnim pokretima četkajte noge od stopala prema gore, zatim ruke od šaka prema ramenima, leđa odozgor prema dolje i trbuh odozdol prema gore. Uvijek od periferije prema srcu. Takvo četkanje će usmjeriti limfu prema srcu.
(Napomena: Četkanje u suprotnom smjeru se ne preporučuje, jer usmjerava limfu od srca, što može uzrokovati dodatno opterećenje vena i limfnih čvorova.) - Suho četkanje kože preporučeno je raditi jednom dnevno – najbolje odmah ujutro, prije tuširanja. Za detaljno suho četkanje trebat će vam samo 15 minuta. Ali čak i 5 minuta četkanja donijet će dobrobit vašem zdravlju. Ako se osjećate bolesno, povećajte četkanje kože na 2 puta dnevno.
- Na mjestima sa tvrdom i grubom kožom poput tabana, vršite lagani pritisak.
- Ako se želite riješiti celulita, posvetite problematičnim mjestima više vremena. Četkajte područja zahvaćena celulitom od 5 do 10 minuta dnevno. Da bi dobili dobar rezultat, trebali bi ste ovu metodu provoditi bar 5 mjeseci za redom.
- Izbjegavajte suho četkanje na mjestima gdje vam je koža osjetljiva ili oštećena (rane, posjekotine, mjesta zahvaćena infekcijom ili osipom).
- Završite suho četkanje tuširanjem. Na kraju tuširanja napravite sedam vrućih i sedam hladnih ciklusa:- na 2 minute pustite vruću vodu ( ne preporučuje se srčanim bolesnicima!)
– zatim provedite 30 sekundi pod hladnom vodom (da možete izdržati tek par sekundi pod njom).
– ponovite to 7 puta
– završite tuširanje hladnom vodom.Vruće-hladno tuširanje dodatno jača kožu, pospješuje izlučivanje toksina, stimulira cirkulaciju krvi i hrani vanjski sloj kože.
Nakon tuširanja
Dobro se obrišite i umasirajte u kožu prirodna ulja poput maslinovog, bademovog, sezamovog, kokosovog ulja, maslaca shea, kakaa, avokada itd.
Održavajte četku barem jedan put na tjedan, s vodom i prirodnim sapunom. Nakon pranja, ostavite četku na suhom i prozračnom mjestu kako bi se dobro osušila.