Kako prepoznati kamen u bubregu?
Na početku je prisutan povremena, tupa bol koji se proširuje od gornjeg dela leđa ka donjem djelu želuca, i uglavnom je jača pri pokretima.
Prisutno je krvarenje i renalni grčevi (jaka bol u bubrezima) kada kamenje uđe u mokraćne kanale. Ti oštri bolovi mogu trajati satima ili danima. Dolazi do povećanog mokrenja s gnojem i krvlju, bljedila, mučnine i povraćanja. Ponekad su prisutni groznica i drhtavica.
Ako imate krvi u mokraći i bol u mokraćnom mjehuru ili bubrezima (bol je jača nego pri porodu), veoma je moguće da imate kamenje u bubregu.
Kako nastaje kamen u bubregu?
Kamenje u bubregu (ili kamenje u mokraćnom mjehuru ili cistični kalkuli) predstavljaju abnormalno nagomilavanje mineralnih soli (najviše kalcij-oksalata (70-80%), kristala mokraćne kiseline (10%), i/ili kalcij-fosfata, magnezij amonijak fosfata, mokraćne kiseline ili cistina). Nastaju u bubrezima i prilikom prolaska kroz mokraćne kanale, mogu se zaglaviti tu ili u mokraćnom mjehuru. Najčešće se javlja kod srednje i starije populacije muškaraca (dok žene uglavnom imaju kamenje u žučnoj vrećici). Zanimljivo je da je ključni faktor u nastanku
kamenja nedostatak kalcija i/ili magnezija, kao posljedica pijenja gaziranih sokova umjesto vode. Minerali iz tog kamenja dolaze iz vaših
vlastitih kostiju!
Rafinirani ugljikohidrati, naročito šećer, potiču nastanak kamena u bubregu, tako što povećavaju količinu šećera u gušterači, koji onda proizvodi više inzulina i tako izaziva bubrege da izbacuju više kalcija putem urina. Kalcij je potreban tijelu, više o kalciju možete pročitati OVDJE. Ako ga ne unosimo dovoljno preko hrane, paratireoidne žlijezde će dati signal tijelu da počne s izvlačenjem kalcija iz kostiju, kako bi nivo kalcija u krvi održale na nivou.
Nedostaci magnezija i vitamina B6 također mogu uzrokovati nastanak kamena. Jedna švedska istraživačka grupa je otkrila da je unošenje
istih na dnevnom nivou zaustavilo formiranje kamena kod 90% pacijenata. Magnezij, poput kalcija, može se vezati za oksalate, dok B6
(10 mg dnevno) smanjuje količinu oksalata u urinu, koji možete unjeti kroz Superhranu plus. Zbog smanjenog nivoa kalcija u krvi, paratireoidne žlijezde izazivaju izvlačenje kalcija iz kostiju. Najvažnije je da svakog dana imate uravnoteženu prehranu s vitaminima i mineralima. Djelomični uzroci kamena u bubregu mogu biti dehidracija (nedovoljno pijenje vode), infekcije, previše vremena provedenog u krevetu, i samo u rjeđim slučajevima, uzimanje dodatka vitamina D putem sunčanja i kalcij kroz integralni sezama ili još bolje Tanihi, soje….
Previše hrane, uključujući kiselu hranu – naročito meso, ali i proizvode od bijelog brašna, šećer, kava, čaj, začini i jabučni ocat – svi oni stvaraju višak otpadnih produkata u bubrezima. Vremenom od njih nastaje kamenje. Ako jedete nezdravu vrstu masnih kiselina (iz
mesa i nezdrave hrane), one će se pomiješati s kalcijem i biće izbačeni putem stolice. Tako oksalat iz hrane ostaje u tijelu i ne povezuje se za kalcijem, već ide do bubrega i stvara kamenje.
Prirodna rješenja
Veoma je važno da povećate količinu vode koju pijete, po mogučnosti destilirane. Zdravlje bubrega zavisi od adekvatnog nivoa tekućine u krvi. Najbolje je piti samo negaziranu vodu ili destiliranu dok se kamen ne otopi. Zajedno sa unosom više tekućine, čaj od kukuruzne svile povećava količinu izbačenog urina, što je veoma važan faktor u pročišćavanju i detoksikaciji bubrega. Čaj za bubrege, zajedno sa tinkturama Bubrezi-mjehur i Detoks, kao i jutarnji sok za bubrege, predstavljaju najbolji biljni detoks za tegobu s bubrezima. Lubenica sadrži dodatne količine vode. Jedite je često, kad je sezona, ali uvijek samo nju, ne zajedno sa drugim jelima. Pijte čaj od sjemena lubenice. Kuhajte 15 minuta u kipućoj vodi, iscijedite, dodajte malo meda i pijte.
NUTRIJENTI – Nedostatak vitamina A može dovesti do nastanka kamenja, svakodnevno dvije čaše svježe cijeđenog soka je odlična prevencija. On štiti sluzokožu urinarnog trakta. Nedostaci vitamina B6 i magnezija imaju isti učinak. Kiseliji urin sprečava i rastvara kamenje iz bubrega. Pijte često sok od brusnice. Sve druge vrste sokova su alkalne prirode. Jedno istraživanje je pokazalo da se kod 10 pacijenata koji su pili sok od brusnice kamenje smanjilo u veličini u prosjeku za 50%.Pijte kalijevu juhu od debelih ljuski krumpira, recept se nalazi na kraju teksta.
IZBJEGAVATI – Glavna kemikalija koja sudjeluje u nastanku kamenja u bubregu – oksalat – ima ga u prirodnom obliku u raznim vrstama zelenog povrća, negdje više, negdje manje. Rabarbara sadrži najviše oksalata od sve hrane koja postoji. Njega neće napasti skoro nijedna buba. Ni ljudi je ne bi trebali jesti. Također nemojte jesti špinat, blitvu i zeleni dio cikle u prevelikim količinama. Skoro 60% svih kamenja sastoji se iz kalcij-oksalata. Nemojte unositi jabučni ocat. Možda je prisutan višak purina. Zato nemojte jesti meso. Proteini iz mesa su uzročni faktor nastanka kamenja u bubregu. Nemojte se prejedati ni drugih vrsta proteina. Pored toga, kalcij i magnezij su najvažniji, jer trebate zaustaviti izvlačenje kalcija iz kostiju. Dok meso sadrži previše fosfora, koji sprečava iskorištavanje kalcija.
Ne konzumirajte gazirana pića, kofein, čokoladu, kakao, orašaste plodove, mak, papar i crni čaj.
Smanjite unos soli. Striktna biljna prehrana (puno žitarica, malo voća i povrća) koncentrira urin i može izazvati formiranje kamenja. Ovo pak nije glavni uzrok problema.
Ljekovito bilje
Uzimajte sladić, kako biste smanjili oticanje mokraćnih kanala i kako bi onda kamenje lakše prošlo. Tople obloge s koncentriranim čajem od đumbira ublažuju bol pri napadima kamenja u bubregu. Njemačka vlada preporučuje čaj od preslice, radi povećanja količine izbačenog urina tijekom napada kamenja u bubregu. Čaj od peršina sprečava formiranje kamenja u bubregu. Uzmite jednu žličicu osušenog korijena, kuhajte 10-15 minuta, iscijedite i pijte 2-3 šalice dnevno. Pijte nekoliko šalica čaja od koprive dnevno, radi preventive i kamenja u bubregu.
(Koristite rukavice dok budete brali koprive. Svoju moć žarenja one gube kada se skuhaju. Njihovi listovi su veoma ukusni.)
Od koristi su i: maslačak, kilavica i broć.
PRVA METODA ZA RASTVARANJE KAMENA JE- Za rastvaranje većine kamenja u renalnom djelu karlice, mokraćnim kanalima ili mokraćnom mjehuru, pijte 3 – 3,5 litara tople vode zajedno sa limunovim sokom ili sokom od brusnice, tijekom 3 uzastopna dana. Nakon toga, trećeg dana popijte 60 ml maslinovog ulja.
Alternativna formula je post sa sokom od jabuke i sokom od limuna, i kasnije maslinovim uljem. Neki liječnici preporučuju sljedeće protiv bolova dok kamenje prolazi: napunite veliki posudu s 8 ili više litara vode i kuhajte je dok ne provri. Uzmite par svježeg đumbira (veličine vašeg dlana), stavite ga u neku tkaninu, dobro pričvrstite i ubacite u kipuću vodu na 2-3 minuta. Odmah potom smanjite temperaturu, tako da vrenje prestane. Uzmite onu tkaninu i iscijedite je tako da sok pada u posudu s vodom. Uzmite to, izbacite đumbir i stavite ga u novu tkaninu, a onu izvađenu stavite na donji dio leđa na predio oboljelog bubrega. Trebalo bi bi biti sto toplije, ali vas nesmije opeći. Preko stavite neki plastični materijal i suhi ručnik. Ponavljajte ovu proceduru svakih 5-10 minuta tijekom perioda od 30-45 minuta. Ako vas i dalje boli nakon 12 sati, ponovite postupak. Ovime bi trebali neutralizirati bol i da se prolazi otvore za kamenje. To se radi uz pomoć topline i đumbira protiv bolova.
DRUGA METODA JE DVODNEVNO OTAPANJE KAMENA:
Ova metoda traje dva dana i može se ponavljati. Sipajte u lonac 3 litre svježe iscijeđenog soka od jabuke. Koristite čvrste jabuke koje imaju mnogo jabučne kiseline – one zbog kojih se mrštite od kiselosti (ne neke bezukusne, slatke jabuke koje imaju malo ili nimalo hranljivih ili ljekovitih svojstava). Dodajte 6 dl svježe iscijeđenog soka od citrusa, najbolji su od limuna. Zatim, dodajte 3 dl jabučnog octa. Dodajte 60 ml tinkture Bubrezi-mjehur i 120 grama Čaja za bubrege i mjehur. Neka se ova mješavina tako natapa na toplom mjestu cijeli dan, miješajući je svakih nekoliko sati minutu-dvije. Ako imate zaista ozbiljan problem s kamenom u bubregu, dodajte još nekoliko desetina mililitara tinkture od korijena hortenzije i crvene konopljuše ovoj mješavini. Kako bi ova formula bila jača, pomiješajte sve sastojke u blenderu. Time će se bilje dobro samljeti. Neka ovo odstoji 24 sata, a zatim procijedite kroz cjediljku od nehrđajućeg čelika ili iscijedite kroz čistu pamučnu krpu. Procijeđena formula se mora čuvati u frižideru dok ne bude vrijeme za konzumiranje.
Sljedećeg dana nakon što je mješavina odstajala, pijte oko 100 ml ove tekućine na sat. Možete piti čak 25 ml svakih 15 minuta. S obzirom na to da spavate osam sati, a budni ste 16, ako pijete 100 ml svakih sat vremena dok ste budni, ukupno ćete konzumirati skoro 2 litre na dan; to znači da će vam ova mješavina trajati skoro dva dana. Također ćete piti destiliranu ili negaziranu vodu, do 2 litre na dan. Najbolja je destilirana voda (najpraznija voda). Destilirana voda je tako prazna da je poput vakuuma. Univerzalno je otapalo, posebno za neželjene mineralne naslage. Samo redovito pijenje destilirane vode dovodi do otapanja kamenca i sprječava stvaranje novog – međutim, kada se to doda ovoj metodi, dobit ćete pravog pobjednika u otapanju.
Sastav formule doktora Schulzea za otapanje kamenja u bubrezima:
U loncu veličine četiri litre ili većem pomiješajte:
– 3 litre svježe iscijeđenog soka od jabuke
– 6 dl svježe cijeđenog soka od limuna
– 3 dl jabučnog octa
– 60 ml tinkture Bubrezi-mjehur
– 120 grama Čaja za bubrege i mjehur
TREĆA METODA OTAPANJA KAMENA JE NAPRAVITI: 5 dnevni detoks bubrega i to nekoliko puta do tri puta uzastopno nakon dvodnevnog otapanja kamena uz naravno zdrav način života.
Ako imate bilo kakvih pitanja slobodno se javite timu iskusnih fitoterapeuta za besplatno savjetovanje: 092 352 7589 ili 099 645 0504